آموزش

انواع پمپ آب + کاربرد + مزایا

انواع پمپ آب + کاربرد + مزایا

انواع پمپ آب در محیط های مختلفی از جمله ساختمانی، کشاورزی، صنعتی، استخر و حتی مسکونی استفاده می شود. در جایی که آب اضافی وجود دارد که نیاز به حذف دارد، از پمپ آب برای انجام هر چه سریع‌تر فرآیند تخلیه استفاده می‌شود. با این حال انواع مختلفی از پمپ آب وجود دارد. پمپ کشاورزی، پمپ ساختمانی، پمپ استخر و غیره از جمله انواع پمپ های موجود در بازار می باشد.

پمپ آب چیست؟

پمپ آب دستگاهی است که وظیفه اصلی آن افزایش فشار آب به منظور انتقال آب یا مایع از مکانی به مکان دیگر است. پمپ های آب را می توان با برق، گاز، گازوئیل و در مکان های دورافتاده حتی با استفاده از انرژی خورشیدی تامین کرد. انواع مختلفی از پمپ های آب وجود دارد، اما اصل اصلی یکسان است. موتور انرژی (سینتیکی یا چرخشی) را به انرژی هیدرودینامیکی برای جریان سیال تبدیل می کند.

پمپ آب چه کاری انجام می دهد؟

در ابتدا، ذکر این نکته مهم است که دو دسته اصلی پمپ های آب وجود دارد، یعنی:

 • پمپ های گریز از مرکز
 • پمپ های جابجایی مثبت

در حالی که هر دوی این نوع پمپ ها برای جابجایی مداوم آب از یک نقطه به نقطه دیگر طراحی شده اند، اما نحوه انجام کار آنها متفاوت است. هدف اصلی هر پمپ آب انتقال آب یا یک مایع خاص از یک نقطه به نقطه دیگر است. این شامل استخراج آب مانند حفاری ها، پس از سیل شدید، در کارخانه های فاضلاب یا از چاه ها می شود.

انواع پمپ آب

 پمپ های جابجایی مثبت

پمپ های جابجایی مثبت با تحویل مقدار ثابتی آب از طریق انقباض مکانیکی و انبساط یک دیافراگم انعطاف پذیر کار می کنند. در حالی که چنین پمپ هایی نسبتا کارآمد هستند، اما این اشکال وجود دارد که به فاصله بسیار کمی بین پمپ دوار و لبه بیرونی واحد نیاز دارند. از این رو، چرخش ممکن است با سرعت کم انجام شود. در مواردی که سرعت های بالاتر ضروری است، ممکن است مایعات فرسایش یافته و در نتیجه بازده کلی پمپ را کاهش دهند.

 • کاربردهای معمولی

پمپ های آب با جابجایی مثبت معمولاً استفاده می شوند زیرا بسیار کارآمد هستند. این عمدتا به این دلیل است که آنها هوا را از خطوط خارج می کنند و در نتیجه نیاز به خونریزی را از بین می برند. این پمپ ها برای مایعاتی که ویسکوزیته بالایی دارند و ممکن است جامدات حساس وجود داشته باشند ایده آل هستند.

پمپ های جابجایی چرخشی

پمپ های جابجایی چرخشی شامل پمپ های دنده ای، پمپ های پیچی، پمپ های دیسک توخالی، پمپ های پره ای دوار و پمپ های ارتعاشی هستند. همه اینها به طور قابل توجهی کارآمد هستند زیرا قادر به دستکاری سیالات بسیار ویسکوز هستند که معمولاً نرخ جریان بالاتری دارند.

 • کاربردهای معمولی

چنین پمپ هایی بیشتر برای گردش روغن روان کننده در تجهیزات مکانیکی استفاده می شوند. آنها همچنین برای تامین فشار برای سیستم های عامل هیدرولیک استفاده می شوند.

پمپ های دینامیک

پمپ‌های دینامیک یا روتودینامیک، پمپ‌های سرعتی هستند که انرژی جنبشی را به سیال اضافه می‌کنند تا سرعت جریان آن را افزایش دهند. در نتیجه، انرژی بالاتر به فشار تبدیل می‌شود، تا زمانی که با نزدیک شدن به خط تخلیه، سرعت کاهش می‌یابد.

 • کاربردهای معمولی

پمپ های دینامیک برای تامین آب، پمپاژ نفت خام و همچنین در صنایع غذایی استفاده می شود.آنها همچنین معمولاً در صنایع شیمیایی و کاربردهای تجاری مختلف استفاده می شوند.

پمپ سانتریفیوژ

یک پمپ آب گریز از مرکز از یک پروانه چرخان برای حرکت آب در داخل استفاده می کند. سپس جریان تخلیه را تحت فشار قرار می دهد. پمپ های آب گریز از مرکز انواع مختلفی دارند، از جمله مدل های استاندارد و مدل های شناور. گاهی اوقات این نوع پمپ ها برای جلوگیری از مشکلات گرمای بیش از حد که می تواند ناشی از جریان کم باشد، به مایع چرخشی نیاز دارند. همچنین مهم است که پمپ را با مایع پمپ شده پر کنید تا به درستی کارکرد آن کمک کنید.

 • کاربردهای معمولی

این پمپ ها در مواقعی که نیاز به جابجایی مایعات رقیق دارند به خوبی کار می کنند. در نتیجه، عملاً انواع مایعات، حتی آنهایی که ویسکوزیته پایینی دارند، می توانند با پمپ های گریز از مرکز پمپاژ شوند. آنها همچنین نرخ جریان بسیار بالایی را ارائه می دهند. پمپ های سانتریفیوژ در انواع کاربردهای سیستم آب به ویژه برای اهداف کشاورزی استفاده می شوند. چنین پمپ هایی معمولاً آب را از سد یا چاه منتقل می کنند، آن را به لوله ها برای ذخیره سازی یا استفاده از آن برای آبیاری هدایت می کنند.

همچنین از این پمپ ها برای آبگیری و پمپاژ فاضلاب و کاربردهای مرتبط با ساخت و ساز استفاده می شود. آنها معمولاً برای پمپاژ منابع آب در ساختمان ها و برای پمپاژ آب از چاه های خانگی استفاده می شوند. چنین پمپ هایی نیز هستند . برای افزایش فشار در خطوط ورودی آب استفاده می شود. اکثر پمپ های گریز از مرکز با سیستم های پنوماتیک نیز سازگار هستند.

پمپ های سانتریفیوژ محوری و شعاعی

پمپ های سانتریفیوژ شعاعی جریان پمپ شده را تحت فشار قرار می دهند و آن را از طریق لوله های پایین دست به سمت خارج حرکت می دهند. پمپ های محوری با استفاده از نیروی بالابرنده ناشی از پره های پروانه، حرکت سیال را فراهم می کنند.

 • کاربردهای معمولی

چنین پمپ هایی معمولاً در محیط های مختلف تجاری، صنعتی و خانگی استفاده می شوند. اینها شامل تامین آب در مناطق مسکونی، دفع فاضلاب، در تولید مواد شیمیایی، مواد غذایی و آشامیدنی و همچنین در عملیات صنعتی نفت و گاز است.

پمپ های رفت و برگشتی

پمپ های رفت و برگشتی در دسته پمپ های جابجایی مثبت قرار می گیرند. آنها دارای یک حفره در حال گسترش در سمت مکش، و یک حفره کاهشی در سمت تخلیه هستند. پمپ آب با پر کردن حفره و جابجایی سیال کار می کند. این به طور متناوب انجام می شود و با هر چرخه یک حجم ثابت انجام می شود.

 • کاربردهای معمولی

پمپ های رفت و برگشتی معمولاً برای پمپاژ سیالات با ویسکوزیته بالا مانند روغن ها، رزین ها و رنگ ها استفاده می شوند. آنها در کاربردهایی که خروجی فشار بالا مورد نیاز است ایده آل هستند. چنین پمپ هایی عموماً خود پراینگ هستند و از آنجایی که این مزیت را دارند که تحت تأثیر سطوح فشار قرار نگیرند، در کاربردهایی که منبع تغذیه نامنظم است ایده آل هستند.

پمپ های شناور

پمپ های شناور، همانطور که از نام خود پیداست، در سیال غوطه ور خواهند شد. آنها با استفاده از اصل پمپاژ شناور الکتریکی کار می کنند. با کاهش فشار جریان، فشار در پایین نیز کاهش می یابد.

 • کاربردهای معمولی

چنین پمپ هایی می توانند بسیار گران باشند زیرا ممکن است نیاز به استفاده از کابل های برق خاص داشته باشند و مصرف برق به طور کلی به طور قابل توجهی بالاتر است. آنها در چاه های عمیق مانند چاه های نفت و در کاربردهایی که موتور قادر است تحت فشار و دمای بالا کار کند استفاده می شود. آنها همچنین برای مقابله با سیل آب های زیرزمینی در زیرزمین ها مناسب هستند تا خواص را خشک نگه دارند، با استفاده از پمپ های مخزن که در داخل یک گودال قرار دارند.

پمپ های پریستالتیک

پمپ پریستالتیک گاهی اوقات به عنوان پمپ شلنگی یا پمپ لوله نیز شناخته می شود. این نوع پمپ با اعمال اصول جابجایی مثبت کار می کند که به موجب آن سیال توسط غلتک های چرخان در لوله تامین می شود.سپس در یک لوله نرم فشرده می شود و با عبور غلتک از آن، منبسط شده و خلاء ایجاد می کند. این باعث می شود که مایع وارد شود.این غلتک ها به صورت مستقیم و یا توسط موتور می چرخند و در این گونه پمپ ها نیازی به شیر نیست. چنین پمپ هایی دارای مزایای خود پرایمینگ بودن و ایده آل بودن برای تنظیم جریان هستند. آنها نسبت به آلودگی با ذرات متحمل هستند.

 • کاربردهای معمولی

این نوع پمپ ها در مواردی که سیالات چسبناک و خورنده استفاده می شود ایده آل هستند. این به این دلیل است که تنها قطعه ای از پمپ که با مایع در تماس است لوله است. این پمپ ها نسبتاً بدون تعمیر و نگهداری هستند.

پمپ های دیافراگمی

پمپ دیافراگمی یا پمپ غشایی نوع دیگری از پمپ جابجایی مثبت است. دیافراگم یا از لاستیک، ترموپلاستیک یا تفلون ساخته شده است. عملکرد رفت و برگشتی آن همراه با شیرهای مناسب در طرفین باعث پمپاژ مایع می شود. سه نوع اصلی پمپ دیافراگمی وجود دارد که به موجب آنها، دیافراگم با یک جلو در مایع پمپاژ شده و دیگری در هوا یا مایع هیدرولیک آب بندی می شود. این دیافراگم انعطاف پذیر است، بنابراین حجم محفظه پمپ می تواند در صورت نیاز افزایش یا کاهش یابد. مجموعه ای از شیرهای بدون بازگشت وجود دارد که جریان معکوس را مسدود می کند.

حرکت الکترومکانیکی انجام می شود و سیستم دیافراگم را که یک سر آن برای هوا باز است خم می کند. یک یا چند دیافراگم آب بندی نشده برای پمپاژ هر دو سر استفاده می شود. هنگامی که حجم یک محفظه افزایش می یابد، فشار کاهش می یابد و در نتیجه سیال راه خود را در محفظه باز می کند. بعداً افزایش می یابد تا مایع خارج شود. این چرخه زمانی به پایان می رسد که دیافراگم به سمت بالا حرکت کند.

 • کاربردهای معمولی

چنین پمپ هایی معمولاً زمانی استفاده می شوند که مواد شیمیایی مانند اسیدها، سفید کننده ها و مواد سوزاننده درگیر باشند. همچنین برای جابجایی سیالات ساینده مانند بتن استفاده می شود. این پمپ ها معمولا در صنایع هواپیماسازی و خودروسازی نیز یافت می شوند.

به چه نوع پمپ آب نیاز دارم؟

از آنجایی که انواع مختلفی از پمپ ها وجود دارد، ممکن است احساس کنید که کدام یک را باید انتخاب کنید، کمی غافلگیر شوید. چندین فاکتور وجود دارد که قبل از انتخاب باید آنها را در نظر بگیرید، از جمله:

 • نرخ جریان
 • اسب بخار
 • نوع موتور
 • سوخت مورد نیاز، به عنوان مثال برق، گازوئیل، گاز، هیدرولیک
 • ماده ای که از آن ساخته شده است، همانطور که در مورد کاربردهای در معرض قرار گرفته است، مهم است که یک پمپ ساخته شده از مواد مقاوم در برابر آب و هوا انتخاب کنید.
 • تخلیه کل هد یا حداکثر توان پمپ برای اطمینان از اینکه برای کاربرد خاص کافی است.

نتیجه

آگاهی از انواع پمپ آب به شما این امکان را می دهد که مناسب ترین پمپ را برای نیاز خود انتخاب کنید. هر یک از پمپ های آب دارای مزایا و معایب مربوط به خود هستند، و تعدادی از ملاحظات باید قبل از انتخاب در نظر گرفته شود. فروشگاه اینترنتی تجهیزات استخر پولاب تجهیز ، عرضه کننده تجهیزات استخر ، سونا و جکوزی در انواع برندها و قیمت ها می باشد.  در پول آب تجهیز، ما درک می کنیم، تهیه و خرید انواع محصولات و لوازم استخر مناسب برای نیازهای خاص شما تا چه اندازه مهم می باشد. به همین دلیل است که ما طیف گسترده ای از تجهیزات را با بهترین کیفیت و مناسب ترین قیمت عرضه می کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *