آموزش

بررسی عملکرد فشار سنج فیلتر استخر

بررسی عملکرد فشار سنج فیلتر استخر

انتخاب تجهیزات استخر ها به حجم آب در استخر، استفاده از استخر، ویژگی های استخر و میزان تکنولوژی یا اتوماسیون انتخاب شده بستگی دارد.  برای یک استخر جدید به طور کلی، یک فیلتر استخر و یک پمپ استخر از ضروریات سیستم تصفیه می باشد. فیلتر استخر یکی از مهمترین تجهیزات استخر می باشد. در این پست به بررسی عملکرد فشار سنج فیلتر استخر می پردازیم.

نحوه انتخاب تجهیزات استخر مناسب

یکی از مهمترین و ضروری ترین مسائل در استخر تصفیه آب می باشد. انواع تجهیزات استخر جهت فیلتراسیون آب استخر عبارتند از : فیلتر استخر ، پمپ استخر ، کلرزن استخر، اسکیمر استخر و غیره . کارکرد و عملکرد تمامی این تجهیزات در کنار یکدیگر باعث می شود تا استخری شفاف و بدون کدورات داشته باشیم. فیلتر استخر بخش مهمی از سیستم فیلتراسیون استخر می باشد که آب جهت تصفیه وارد فیلتر شده و آلودگی ها توسط رسانه های فیلتر( شن و ماسه ، کارتریج ، دیاتومه ) زدوده شده و آب تصفیه شده از طریق لوله های برگشتی به استخر بازمی گردد. فیلتر های استخر خود دارای بخش های مختلفی می باشد. یکی از بخش هایدر بررسی عملکرد فیلتر استخر ، فشار سنج فیلتر می باشد که نشان دهنده فشار فیلتر است. بحث امروز ما در مورد بررسی فشارسنج فیلتر استخر و چگونگی استفاده از آن برای کمک به تشخیص مشکلات گردش جریان آب یا فیلتراسیون است و اینکه فشار سنج چه عددی را باید نشان دهد تا بتوان گفت کارکرد فیلتر طبیعی است.

بررسی عملکرد فشار سنج فیلتر استخر

فشار سنج فیلتر استخر یا گیج، یکی از تجهیزات ارزان فلیتر استخر می باشد که در بسیاری مواقع به آن توجهی نمی شود و مورد غفلت واقع می شود. اما باید این نکته را متذکر شویم که ، فشار سنج یا گیج فیلتر ، عملکرد و کارایی زیادی دارد و نقش مهمی را در عملکرد صحیح فیلتر استخر ایفا می کند. فشار فیلتر استخر توسط فشارسنج سنجیده می شود و عدد نشان داده شده توسط گیج ، نشان دهنده عملکرد کلی سیستم فیلتراسیون می باشد. هر یک از فیلترهای استخر با فشار متفاوتی کار می کنند. برای مثال ممکن است ، فیلتر استخر شما زمانی که فشارسنج روی 9-10 psi می باشد، عملکرد نرمالی داشته باشد ولی در استخر دیگر اگر فشار سنج فیلتر عدد 15-16 psi را نشان دهد کارکرد نرمالی داشته باشد. عدد اولیه ای که فشارسنج فیلتر استخر نشان می دهد، نشان دهدنده عملکرد صحیح و نرمال فیلتر استخر می باشد. اگر مقدار این عدد بالاتر و یا پائین تر از این عدد اولیه باشد، فشارسنج دچار مشکل می شود. در بخش فیلتراسیون استخر، برخی از تجهیزات و لوازم استخر ،دارای مقاومت بسیار کمی هستند که می توانند فشارهای بسیار کمی را تحمل کنند ، در حالی که برخی از تجهیزات استخر می توانند ،در مقاومت های بالا عمل کرده و فشار بالا را تحمل کنند.

فشار سنج فیلتر ، چگونه کار می کند؟

هر فیلتر استخر دارای فشار خاص خود می باشد و نمی توان محدوده فشار خاصی را برای تمام فیلترها در نظر گرفت. ولی به طور میانگین می توان گفت که در حالت عادی و نرمال اکثر فشار سنج های فیلتر عدد 10 psi را نشان می دهد. اکثر فیلتر استخر ها برای کار در محدوده 5-15 یا10-20 psi طراحی شده اند. برای دانستن فشار صحیح فیلتر استخر، فیلتر خود را شستشو داده و سبدهای پمپ و اسکیمر استخر را خالی کنید. پس از راه اندازی فیلتر استخر ،به عددی که فشار سنج نشان می دهد دقت نمائید. فشاری که فیلتر استخر نشان می دهد، همان فشار نرمال و طبیعی فیلتر می باشد و تغییر این فشار به میزان قابل توجه ، باعث می شود تا عملکرد فیلتر استخر دچار مشکل شود. زمانی که فیلتر استخر 5-10 psi بالاتر از عدد نرمال فیلتر استخر را نشان دهد، زمان تمیز کردن فیلتر استخر فرا رسیده است. فشار فیلتر استخر باید در این محدوده ثابت باشد. زمانی که فشار فیلتر از این محدوده خارج شود، نشان می دهد که مشکلی پیش آمده است. اما کاهش یا افزایش فشار سنج فسلتر ، نشان دهنده چه مشکلی است و چگونه باید آنرا رفع کرد.

  • کاهش فشار فیلتر استخر

زمانی که فشار سنج فیلتر استخر عدد کمتر از حد نرمال داشته باشد، این موضوع نشان دهنده وجود مشکل، قبل از پمپ استخر است. زمانی که میزان فشار کاهش یابد، مشکل را در پمپ استخر یا قبل از پمپ استخر جست و جو کنید. از دلایل عمده فشار پایین فیلتر استخر عبارت است از:

 • سبد پمپ یا اسکیمر مسدود
 • مسدود شدن پروانه پمپ
 • شیر فیلتر اجازه می دهد تا آب فیلتر را دور بزند
 • کشش هوا به سیستم در ورودی پمپ یا درپوش پمپ یا دریچه ها
 • اسکیمر یا شیرهای تخلیه اصلی بسته یا نیمه بسته
 • لوله های اسکیمر یا پوشش اصلی تخلیه
 • لوله های اسکیمر ترک خورده یا فروریخته

 

  • افزایش فشار فیلتر استخر

زمانی که فشار سنج فیلتر استخر بیش از حد بالا باشد، نشان دهنده وجود مشکل در جریان گردش آب بعد از پمپ استخر است. فشار بیش از حد فیلتر استخر، می تواند نشان دهنده فیلتر استخر کثیف باشد که زمان شستشو و بکواش فیلتر شنی و یا فیلتر دیاتومه یا شستشوی کارتریج فیلتر استخر باشد. زمانی که فشار فیلتر بالا می رود مراقب باشید زیرا مخازن فیلتر با نیروی کشنده پاره می شوند. هنگام راه اندازی فیلتر استخر ، همیشه دست خود را روی سوئیچ نگه داشته و فشارسنج را ملاحظه نمایید. در صورت مشاهده افزایش فشار،بلافاصله پمپ را خاموش کنید. علل افزایش فشار فیلتر استخر عبارتند از:

 • فیلتر استخر کثیف
 • دریچه های جانبی بسته یا نیمه بسته
 • دوشاخه های باقی مانده در دیوار یا اتصالات محدود کننده کره چشم
 • مشکلات رسانه فیلتر (شن و ماسه ، شبکه ، کارتریج)
 • قطعات شیر ​​فیلتر داخلی شکسته (چند پورت یا فشار کشش)
 • قطعات فیلتر داخلی شکسته
 • رسوبات آهک درون مبدل حرارتی

چرا فشارسنج فیلتر به درستی کار نمی کند؟

زمانی که فشار سنج فیلتر روی یک عدد ثابت باشد و هیچ تغییری نکند باید به عملکرد فیلتر استخر شک کرد. با انگشت خود روی فشار سنج ضربه وارد کنید و ببینید که فشار سنج حرکت می کند یا نه؟ پمپ را خاموش کنید تا فشار سنج روی صفر قرار بگیرد. پمپ را روشن کنید، اگر هنگام روشن کردن پمپ، گیج کنار صفر بماند، احتمالا مجموعه دکلدتور هوا در زیر گیج با گرد و غبار مسدود شده است. اگر هنگام خاموش کردن پمپ سوزن فشار سنج در جای خود باقی بماند ، صفحه به احتمال زیاد خم می شود. اگر گیج فشار فیلتر شما خراب است ، تعویض آن بهترین و آسان ترین راه است. فقط مطمئن شوید که قبل از پیچاندن در محل ، از نوار تفلون روی نخ ها استفاده کنید.

نشت آب در فشارسنج فیلتر استخر

فشارسنج ها به ندرت دچار نشت آب می شوند، اما تا زمانی که فشارسنج جدیدی خریداری نکرده اید، می توانید از یک شاخه پمپ 1.4 استفاده کنید. معمولاً نشتی فشار سنج در واقع نشتی مونتاژ تسکین دهنده هوا است و نه خود فشارسنج. دریچه تسکین دهنده هوا که نشت می کند اغلب می تواند با نوار تفلون ، یا با جایگزینی یک حلقه کوچک o روی دکمه ، یا با نصب یک شیر تسکین دهنده هوا جدید تعمیر شود.

کلام آخر

فشارسنج فیلتر استخر به طور معمول یک فشار سنج 0-60 psi با یک اتصال رشته ای NPT 1/4 هستند. اتصال ها می توانند در پایین فشار سنج قرار بگیرند (در بالای فیلترهای شن و ماسه ، کارتریج و دیاتومه استفاده می شود) ، یا رشته ها می توانند در پشت فشار سنج قرار گیرند،که در فیلترهای شنی با شیر در بالا استفاده می شود. برای فیلتر استخر نیز می توان از یک گیج 0-30 psi استفاده کرد.  فشارسنج یا گیج های دیجیتال نیز وجود دارند که قیمت آنها 10-25 برابر هزینه فشار سنج های آنالوگ سنتی می باشد. انتخاب و خرید تجهیزات و لوازم استخر با کیفیت و دارای گارانتی به شما این اطمینان را خواهد داد که خریدی مطمئن خواهید داشت.

فروشگاه اینترنتی تجهیزات استخر پولاب تجهیز ، عرضه کننده تجهیزات استخر ، سونا و جکوزی در انواع برندها و قیمت ها می باشد.  در پول آب تجهیز، ما درک می کنیم، تهیه و خرید انواع محصولات و لوازم استخر مناسب برای نیازهای خاص شما تا چه اندازه مهم می باشد. به همین دلیل است که ما طیف گسترده ای از تجهیزات را با بهترین کیفیت و مناسب ترین قیمت عرضه می کنیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *